Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hladkosrstá morčata
Krátkosrstá morčátka jso nejčastější. Obyčejně je můžete vidět ve zverimexech, ale morče šlechtěné vypadá o trošku jinak. Morčátka hladkosrstá mohou mít srst hladkou, zvláštní nebo s chocholkou (rozeta, korunka) nebo cestičkou (pony).
O krátkosrstá morčátka je mnohem snadnější pečovat. Srst se jim neznečišťuje tak rychle jako u dlouhosrstých, takže nepotřebují tak často koupat a česat (někde se dokonce píše, že se tyto morčátka koupat nesmí. Jednou za půl roku by si to ale zasloužily). Stejně ale musíte morčátko jednou za čas vykártáčovat.

.bez rozet

anglický rex
americký teddy
.anglické (obyčejné) hladkosrsté.

.1 rozeta na hlavě

anglický crested
americký crested

.minim. 8 rozet rovnoměrně rozmístěných

rozeta, švícarský teddy
Anglické (obyčejné) hladkosrsté
Hladkosrsté morčátko je asi nejčastější.
Srst: Nemá ve své 1 - 3 cm srsti žádné rozety ani pony. Je lesklá, hustá a bez holých míst. Na celém těle by měla být stejnoměrně rovná, nesmí přesahovat delší chlupy.
Nejvíce se u hladkosrstých morčat dbá na stavbu těla.

Vyskytuje se: ve všech barvách srsti, která má být lesklá a zdravá. Toho docílíte správnou vitamínovu stravou. Pokud má morče srst matnou, obohaťte mu stravu o vitamíny.
Vady:
úzká a dlouhá hlava a tělo. Jednobarevná morčata mají mít barvu těla celistvou, bez světlejších nebo tmavších míst. U nás je typově správných morčat málo.

Obrazek

Obrazek


Anglický crested

Je to hladkosrsté morčátko

Srst: srst nepřesahuje 3 cm, má pouze jeden vír, a to na hlaviččce. Tomuto víru (= rozetce) se říká korunka.
Korunka má být co největší, pěkně pravidelná a kulatá. Její barva je stejná, jako ostatní část těla. Středový bod korunky nesmí být větší, než velikost špendlíkové hlavičky. Tento crested je velmi podobný crestedu americkému, ale liší se barevností korunky. Americký crested ji má vždy bílou.
Vyskytuje se: ve všech barevných kombinácích, ale nejčastěji v barvě aguti a jednobarevné (černá, červená, bílá a krémová).
Vady:
na hlavě mohou mít 2 malé rozety blízko sebe, další vadou je vír jinde na těle nebo bílé chlupy v rozetě.

Obrazek

Obrazek


Americký crested

Srst: rovná, přiléhavou srstí nepřesahující délku 3 cm a korunka na hlavě.
Tato korunka má vždy bílou barvu. Korunka by měla být velká a kulatá. Velikost středu korunky nesmí být větší, než velikost špendlíkové hlavičky.
Tělo morčete je vždy jednobarevné
Vyskytuje se: v různých barvách. Nejčastěji černá, červená, zlatě zbarvená a buff.
Vady: Bílá barva by se měla v korunce rovnoměrně rozkládat. Nesmí ji přesahovat, ani být menší než korunka.

Obrazek


Anglický rex

Anglický rex je krátkosrsté morče se zvláštní strukturou srsti.

Srst: nepřesahuje délku 3 cm, je hustá, hrubá a krepovitá (jakoby kudrnatá), odstává. Působí polámaným dojmem, ale neobsahuje žádné rozety ani pony. Na hlavě a na břiše bývá srst kratší než na ostatních částech těla.
Vyskytuje se: ve různých barvách, které jsou všechny uznány. Oblíbení jsou tříbarevní, ale často se chovají černí, červení a bílí.
Vady: Srst nesmí ani částečně přiléhat k tělu. Musí být vždy odstávající a bez rozet. Nesmí přesahovat 3 cm.
Nežádoucí křížení: s morčaty rozetovými (crested, rozeta) a dlouhosrstými. Vhodným partnerem je možno učinit morče obyčejné hladkosrsté. Pak se narodí morčata hladká, která budou nositeli genu pro tento typ osrstění.

Obrazek

Obrazek


 

Americký US teddy

Tento morčák se nijak neliší od anglického rexe. Pouze snad geneticky, což na první pohled nepoznáme. Má, stejně jako anglický rex, stejnou strukturu srsti.


Srst: krepovitá, tuhá, hustá, jakoby polámaná a měla by odstávat na celém těle. Nepřesahuje délky 3 cm a je bez rozet a pony.
Vyskytuje se: ve všech barevných variacích. Povoleny jsou ale jen dva druhy srsti. A to hrubá a tvrdá nebo měkká a plyšová.
Vady: Srst nesmí ani částečně přiléhat k tělu. Musí být vždy odstávající a bez rozet. Nesmí přesahovat 3 cm.
Nežádoucí křížení: Křížením rexe a teddyho získáte hladkosrstá mláďata, která jsou nositeli genu "rex" i "teddy". Struktura srsti amerického teddyho a anglického rexe je způsobena mutací na jiném úseku genomu.

Obrazek

ObrazekŠvícarský teddy

Tento teddy se sice řadí mezi krátkosrstá morčata, ale lépe ho zařazovat do polodlouhosrstých.
Srst: měří okolo 6 - 8 cm. Srst je jakoby polámaná, hrubší a jako u rexe odstává. Má pony na hlavě (jakoby přehozená srst přes hlavu) a dvě rozety na kyčlích.
U nás se zatím toto plemeno neuznalo.
Vyskytuje se: ve všech barevných variacích.

Obrazek

ObrazekRozeta
Jinak se tomuto morčátku říka Habešské. Můžete ho vidět ve zverimexu, ale pouze nestandartní typy s méně rozetami, nebo nerovnoměrně rozmístěnými. Ouška zůstávají u mladých morčat poměrně dlouhou dobu vztyčena, než se sklopí do požadovaného "výstavního" tvaru.
Srst: je hrubší než u hladkosrstých morčat, ale nepřesahuje 4 cm délky. Díky řídké podsadě se ale nerozcuchává. Na tvářích jsou dopředu rostlé vousy.
Toto morče má na těle hned několik rozet. Mělo by jich však mít minimálně osm a všechny rovnoměrně rozložené. Dvě rozety na zadečku, dvě na kyčlích, dvě na bocích a dvě na zádech. Někdy se ale tyto vírky (rozety) mohou vyskytovat i na ramenech, což je méně časté, ale žádoucí. Na čele mají rozetová morčata nepravý vírek, který zarůstá a chloupky rosté dopředu tvoří ofinku. Vírky mají být kulaté, velké a nejlépe symetrické. Nesmějí navzájem překrývat. Středový bod má být velký jako špendlíková hlavička.

Mezi jednotlivými rozetami se tvoří hřebeny, které mají být rovné, vzpřímené a pevné. Jsou umístěny takto: Centrální hřeben vede podél páteře od límce na zadeček. Rovnoběžně s ním jsou na každé straně 2 postranní hřebeny. Kolmý na centrální hřeben je hřeben límcový, který vede přes ramena a zadní hřeben (nad boky a zády). Límcový hřeben je až za rameny.
Vyskytuje se: v různých barvách, nejčastěji jako jednobarevná (černá, červená, bílá). Jsou však ale chována i tříbarevná (želvovinová, bělouš a aguti).
Vady: velký středový bod rozety, mělně rozet, nepravidelné rozmístění a tvarování rozet. Rozety na masce, ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek