Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co vše musí v klecí být?


S vybavením klece nejsou víceméně problémy, jen se musíte pozorně dívat a nenechat se zlákat dobrou reklamou. Nejvíce vychválené výrobky nemusí být pro vaše morče to pravé ořechové a někdy můžou být i nebezpečné!! Mezi toto vybavení patří domeček, pelíšek, pítko, jesličky, miska, hračky, něco na okus a minerály na olizování, toaleta.Domeček a pelíšek

Domeček může být různý, dřevěný nesmí být lakovaný pouze přírodní dřevo!! Morčátko si o něj může brousit zoubky a rádo po něm hopsá. Nevhodné jsou papírové nebo barevné!! Domeček ale vybírejte pečlivě, nejlépe bez dna, kvůli výkalům. Morče je pak promočené.
Mladé morčátko je opravdu malé a jestli (jako já) nevychytáte velikost, bude Vám za pár měsíců domeček na nic. Heslo: Raději koupím větší, než menší.
ObrazekNejlepší jsou domečky s rovnou plošinkou. Morčata vyskočí na domeček a zvědavě pozorují, co se kolem děje.
Taky pozor na různé otvory, jako jsou okýnka atd. Malé morčátko proleze, ale až vyroste, mohlo by hrozit udušení!!

Co se týká pelíšku, je také velmi důležitý, po dobu, kdy morčátko není v kleci si také rádo odpočine. Já jsem doma ušila krásný látkový polštářek s výstupky pro hlavičku. (návod zde) a Miška už jiný ani nechce, takže teď druhý šiju na plošinku do klece!!

Takhle vypadá domeček, který mám já.
Obrazek

Zdroj: www.happyanimals.cz

ObrazekZdroj: shop.mazlicci.cz

Obrazek
ObrazekZdroj: www.happyanimals.cz

ObrazekObrazekZdroj: www.akva-exo.czPítko

Nejlepší jsou napáječky, ať skleněná nebo umělá hmota, kov, je to víceméně jedno. Skla se nemusíte bát, moje hryzalka ji kouše fest a ještě se nestalo, aby ji rozkousla. Připomínky ale budu mít k napáječkám s kuličkou. Když moje morčátko bumbalo, nechalo jazýček v napáječce, kulička zapadla a milá Miška nemohla vytáhnout jazýček, bylo mi líto, jak s napáječkou zápasila. Už bych si ji nikdy nepořídila. Je to na Vás. Nedoporučuju misky protože se rychle znečistí a kombinace s podestýlkou pro kočky je prý i nebezpečná.

ObrazekObrazek


Zdroj: shop.mazlicci.czJesličky

Jednoduchá mřížka zavěšená na obydlí. Měli by být 2. Jedna na seno a druhá na čerstvou trávu.Obrazek

Zdroj: www.happyanimals.cz

Miska na jídlo

Používá se hlavně kovová a keramická. Výhodou je, že se nepřevrhnou a také se krásně čistí. S plastovou nemám zkušenosti, ale moje morčátko dává hlad najevo okusováním misky, takže by u nás dlouho nevydržela.
Obrazek

Zdroj: www.happyanimals.cz

Hračky

Hračky jsou důležité hlavně pro dobrou náladu zvířátka. Obzvláště pokud je samo a nemá kamaráda, rádo si hraje. Já mám doma větev z ovocného stromu (pozor na postřiky a zmrzlé větve) nebo nemořený kus dřeva (ne překližku - lepidla jsou jedovatá!!), kterou čas od času i Miška ráda okusuje. Tak si také brousí zoubky.
Jako další hračky můžete mít jídlo zavěšené na šňůrce nebo mlsy položené vysoko, aby se morčátko muselo natahovat. Rozhodně nekupujte kolotoč - morčátka takto aktivně cvičit nesmějí, ale doporučují se schůdečky na plošinku s jídlem atd. Morčátko není atlet, tak to prosím nepřehánějte!!
Morčátko se také zabaví v rouře, kterou můžete koupit v hornbachu, ... pozor na ostré hrany, které se možná budou muset obrousit.
Tip: připevněte na kulaté jesličky rolničku, uvidíte, že Vaše morčátko si sní bude rádo hrát a navíc ji její zvuk bude vždy připomínat čas obědu.
Obrazek


Zdroj: www.happyanimals.czK olizování

Můžete svému miláčkovi dávat minerální kámen, který za pár kaček koupíte v obchodě. Mají různé barvy a tvary a morčátko ji má rádo (aspoň to moje).
ObrazekObrazek

Zdroj: shop.mazlicci.cz

Toaleta

Toaleta není nezbytná. Třeba moje morče ji nemá. Výhodou ale jistě je, že mořče nečůrá všude po kleci, ale chodí na jedno místo, takže podestýlku nemusíte měnit tak často. Nevýhodou je, že některým jedincům trvá déle, než se na morčecí záchod naučí chodit. Myslím, že výsledek ale stojí za to.
(Tak bych si přála, aby moje Miška uměla čůrat do záchodu!! Zkoušela jsem záchod dokoupit později, ale "stareho psa novým kouskům nenaučíš".)
Jak naučit morčátko na záchod chodit se dozvíte zde (odkaz zde zatím není, ale dodám ho později, slibuji. - Děkuji za pochopení)

Obrazek


Zdroj: www.happyanimals.cz