Jdi na obsah Jdi na menu
 


PodestýlkaPiliny

Jsou velmi nevhodné, kvůli jejich prašnosti. Dráždí morčátka do očí a také jsou díky prachu rychleji zamazaná. Hlavně chovatelé dlouhosrstých morčátek ví, o čem je řeč.


Hobliny

Ano, raději používejte hobliny. Jsou měkké a dobře savé. Koupíte je v obchodě, ale dávejte pozor, ať nekupujete hobliny a při rozdělání sáčku vidíte jen pyliny. Tip: nekupujte hobliny v barevných sáčcích - prodejci se barvou sáčku snaží zamaskovat složení "hoblin".
Pokud máte "dodavatele" v dílně, ujistěte se, že dřevo nebylo nijak chemicky a povrchově upravované.


Sláma
Spíše jen doplňková podestýlka, vzhledem k délce stébel vhodná spíše do větších kotců, do stájí apod. U slámy je nevýhoda, že může dojít k poranění oka. Tím se začne tvořit vřed za okem, který na samotné oko tlačí a to je pro morče velice bolestivé. Nemluvě o tom, že může i prasknout. Což způsobí jeho smrt.Kukuřičná podestýlka
Nejčastěji prodávané pod značkami Cat´s Best, Jonáš. Výborně saje a pohlcuje pach. Já ale zkušenosti nemám. Raději ji ale kombinujte s hoblinami (na dno drť, navrch hobliny), aby nemělo morčátko nepříjemné otlaky, které pak mohou zkončit i takto:

Obrazek


Steliva bentonitová neboli kočkolit
Hodí se pouze jako doplnění měkčí podestýlky v místě, kam se morče chodí nejčastěji vyprazdňovat, případně do miniaturních rohových záchůdků. Jako celková podestýlka nevhodné, neboť jsou příliš tvrdá, mohou mít ostré hrany a navíc vysušují neosrstěnou kůži na tlapkách morčat. Navíc ho některé zahraniční zdroje uvedli, jako velice nevhodný. Důvodem je, že velmi práší a jednak obsahuje některé látky, které by morčata neměla vdechovat.


Jak to dělám já ...
Nejprve z klece vyhážu všechny špinavé pyliny a jídlo z misek. Seno nechávám protože je v jesličkách. Bokem si dám trochu sena, které leželo na pylinách (Miška si vždy seno z jesliček vytáhne na pylyny a pak na nich chrní.)
Celou klec vyčistím hubkou namočenou ve vodě (nepoužívejte žádné chemikálie ani nic jiného, prostě jen vodu). Důkladně ji několikrát propláchnu. Pokud klec stále smrdí, dám si na hubku trochu citronové šťávy a vyčistím ji ještě jednou.
Klícku pak vytřu do sucha a chvíli ji nechám doschnout.

ObrazekPak na dno klece rozložím asi 4 pláty novin tak, aby nikde nepřesahovali. Miška totiž miluje okusování papíru, ale noviny jsou jedovaté!
ObrazekTakže noviny schovám pod asi 4 - 10 cm vrstvou hoblin aby se k nim nemohla prohrabat. Pokud je Vaše morče přece jen vyhrabe a žere, raději se novin zbavte a pořiďte místo nich něco jiného.ObrazekUmiju misku s jídlem a nasypu nové jídlo. Co se týká sena ... seno dám jen do domečku na vyteplení a zbytek do jesliček. Jinak by si do sena dělala svoje potřeby a pak to seno jedla. Fůj.Trochu sena, které jste si schovali hned na konci rozprostřete po celé kleci. Morče ucítí svůj pach a nebude se v právě vyčistěném domečku cítit jako v nepřátelském prostředí.

Já nakonec přidám ještě peřinky a nebo záchod.


Nakonec to u nás vypadá takto...

Obrazek