Česání
Proč morče česat? Morčatům, ať už krátko, či dlouhosrstým vypadávají chlupy, které pak dorůstají. Česáním jim tyto chlupy odstraníte a taky ulevíte jim. Také je česání vhodné protože tak masírujete jejich pokožku a tím ji prokrvujete. Pokožka a srst je pak zdravější. Srst se více leskne a neláme se.
Česání u dlouhosrstých morčat je denní samozdřejmostí. Nejlepší je zvykat morče na hřeben již od mládí. Bohužel my jsme netušili, že Miška bude dlouhosrstá, tak jsme česání flinkali. Jako neznalci jsme si stále mysleli, že je to krátkosrsté morčátko i když už vypadala takto:
Já dávám Mišce pamlsek hned při česání. Zabývá se hryzáním a né tím co děláme.
Jaký hřeben použít?
Nejlepší hřebeny jsou takové, které nekudlí a jsou speciálně vyvinuty pro dlouhé chlupy. Nejlepší jsou (podle obchodu) hřebínky s tenkými drátky místo zubů, které jsou na konci zakáplé umělou hmotou, aby nepoškrábaly morčákovi pokožku. (viz foto)
Koupila jsem ho za 100 Kč a už bych to nikdy neudělala. Prodavač tvrdil, že je ideální, ale Mišce se do jehliček chlupy zamotávají. Podle mě je nešetrný, a neučeše morče dostatečně. Co se ale nelíbí nám, to jinému může sedět.
Zahlé jehličky jsou prý zkonstruovány tak, aby nekudlili, já mám ale jiné zkušenosti
Jehličky jsou třikrát tenčí než špendlík a hlavička je pokryta neznámou hmotou o velikosti menší než 1 mm.
To aby hřeben morčeti napodráždil pokožku.
Nejraději používám obyčejný tupírák protože nekudlí. Hřeben Vás bude stát do 70 korun. Nejprve ji učešu velkým fialovým a potom hustějším bílým.
Stříháním srsti morčeti ulevíte od tíhy. Pokud jste někdy měli dlouhé vlasy a nechali jste si je rapidně zkrátit, pak víte, že se Vám okamžitě ulevilo a hlava byla o moc lehčí. Stejně je tomu i u morčete. Chlupy jim stříhejte tak, abyste jim neublížili, nejlépe nůžky se zahnutými konci, které koupíte v obchodě do 150 korun. Někdy se jim říká nůžky pro děti.
Srst Vám doporučuju zastřihovat do takové délky, aby si chlupy netahaly po zemi.
U morčat výstavních dbáme na vzhled a tak hlavně u rovných srstí musíme dávat pozor, aby střih nebyl zubatý. Nevím vjak je tomu u výstaních morčat, ale slyšela jsem, že se také stříhají.
Pokud na srsti objevíte dred - tedy zacuchlaný chomáček chlupů, co možná nejdříve ho odstřihněte. Ale pozor, abyste přitom morčeti neulbížili. Miška bere každé stříhání jako zásah do těla a urputně se brání, proto jí vždy dám nějaký pamlsek.
Dredy určitě ustřihněte, protože se může stát, že se k sobě slepí chlupy u nožky a zadečku, což zapříčiní špatný pohyb noh a může to i kudlit. Mišce jednou vyrostl dred přímo u řitního otvoru a při každém kakání strašně plakala. Svaly se napínaly a moc ji to kudlilo. Po každém stříhání nebo při stříhání podejte morčeti odměnu (třeba okurek).
Natáčky
Výstavním morčatům se natáčí srst na papírové natáčky tzv. papiloty. Jedná se o papírové proužky, na které se srt natočí a sepne gumičkou. Srst zůstane déle čistá a taky se tak necuchá. Nevýhodou je, že většinou morčeti zavazí při běhání a ležení. My nic takového nepoužíváme. Nejraději jsme na volno.
Koupání je samozřejmě důležité. Morče se do srsti namotá všechno možné - od výkalů a pylin až po jídlo. U krátkosrstých to není tak časté, jako u chlupatců, proto tento druh koupeme častěji. Morče by si na vodu mělo zvykat už od malička. Pak se tolik nebojí.
Mišku koupu podle potřeby. Většinou jednou za 2 až 3 měsíce. Pouzívám speciální šampon pro hlodavce, který jsem koupila v lékárně. Krásně voní a splňuje všechny účely.
Někteří chovatelé přidávají do koupele různé oleje na zjemnění srsti, která se pak lépe rozčesává. Tato olejová lázeň se provádí po samotném koupání. Důležité je, aby se voda nedostala k očím, uším a čumáčku.
Existuje pár zásad při koupání:
Nikdy nekoupejte morče nemocné nebo nastydlé
Nikdy nenechte morče po koupeli neusušené
Nikdy morčeti nenamáčejte a nemijte čumáček, uši a okolí očí - prostě celou hlavu!!
Morče, které není zvyklé na vodu raději přidržujte stále
Jak koupeme my ...
Nejprve si napustím malý lavor vlažnou - teplou vodou (teplotu určete sami, musí být akorát). Neplňte ho celý, stačí 5 - 10 cm vody. Mišku uchopím tak, aby mi ležela na dlani bříškem, čumáčkem ke mě. Pomalu ji pokládám do vody. Ruku nechávám stále pod ní. Podepírám tak zápěstím hlavičku a morčátko pak nemá takový strach. Používám ještě obyčejný umělohomotný kelímek, kterým ji pomalu celou smočím (hlavičku ne!!). Vodu nelijte z výšky, morče by se leklo. Při kopání na ni stále mluvím tichým hlasem a opakuju známá slova, jako Miško, miláčku, Mišánku atd morčátko to trochu klidní.
Když je celá namočená naleju si na ruku šampon (nebo někdo mi naleje) a já si ho rozetřu po celé ruce, pak ji hladím a zároveň nanáším šampon. Nebojte se proti srsti.
Začínám u hřbetu, pak pokračuju na boky a zadeček si nechám na konec, to většinou nejvíc nadávají. Hlavičku zase vynechám. Jakmile je morčátko napěněné, můj asistent vyleje vodu z lavoru a napustí novou. Mištu pak znovu pokládám do teplé vody a polévám vodou, dokud dokonale nesmiju šampon. Projistotu dvakrát. V dlouhé srsti se vše drží dýl.
Po koupeli si Mištu přenesu na již nachystaný ručník a pořádně ji zabalím. Rychle ji vysuším ručníkem a vezmu fén, kterým pomalu vysouším. Tohle je ta nejtěžší část, protože Miška se (stejně jako Blbka) fénu bojí a stále utíká. Tak tak ji osuším a ještě chvíli zahřívám. Jakmile se zahřeje, tak ji vrátím do domečku a odměním kusem pamlsku (okurek, okurek !!!)
Náhledy fotografií ze složky Miščina koupel 3.3.2007