Jdi na obsah Jdi na menu
 
Česání
Proč morče česat? Morčatům, ať už krátko, či dlouhosrstým vypadávají chlupy, které pak dorůstají. Česáním jim tyto chlupy odstraníte a taky ulevíte jim. Také je česání vhodné protože tak masírujete jejich pokožku a tím ji prokrvujete. Pokožka a srst je pak zdravější. Srst se více leskne a neláme se.
Česání u dlouhosrstých morčat je denní samozdřejmostí, a u krátkosrstých můžeme být klidnější.
Česání vyžadují podle potřeby. Já češu většinou jedenkrát týdně. Když mám ale chuť češu častěji, protože Blbuška to prostě miluje.
Nejlepší je zvykat morče na hřeben již od mládí. Já dám Blbušce hřeben vždy očichat, aby věděla, co deme dělat. Dobré je i dát po česání morčeti pamlsek (třeba okurek nebo jiné oblíbené) - za odměnu. Na příští česání bude mnohem přístupnější a prostě si ho rychleji zamiluje.


Jaký hřeben použít?
Já nejraději na Blboštu používám obyčejný malý hřeben pro děti. (viz. obrázek) Koupila jsem ho v dětských potřebách v balení s malým tupíráčkem. Stály mě 51 Kč. Blbuška ho miluje a splní všechny učely. Hřeben jsem před prvním použitím vymila v šampónu pro morčata.

Obrazek


Koupání
Obrazek
Krátkosrstá morčata se nemusejí koupat tak často jako
dlouhosrstá. Neznečišťuje se jim tolik srst a lépe se pročesávají (aby ne). V některých literaturách dokonce koupání krátkosrstých morčat zakazují, ale přece ji nenechám počůranou až do konce života. Já koupu Blbášku asi jednou za půl roku. Nedělám si nějaké spešl termíny, prostě jak potřebuje. Pokud vidím, že už není bíloučká jako jindy nebo smrdí, prostě ji vykoupu. Používám speciální šampon pro hlodavce, který jsem koupila v lékárně. Krásně voní a splňuje všechny účely. Koupáním morčátek by jste měli začít už od mládí, morčátko si tak zvykne na vodu a pak není tak vykulené.Existuje pár zásad při koupání:
Nikdy nekoupejte morče nemocné nebo nastydlé
Nikdy nenechte morče po koupeli neusušené
Nikdy morčeti nenamáčejte a nemijte čumáček, uši a okolí očí - prostě celou hlavu!!
Morče, které není zvyklé na vodu raději přidržujte stále

J
ak koupeme my ...
Nejprve si napustím malý lavor vlažnou - teplou vodou (teplotu určete sami, musí být akorát). Neplňte ho celý, stačí 5 - 10 cm vody. Blbušku uchopím tak, aby mi ležela na dlani bříškem, čumáčkem ke mě. Pomalu ji pokládám do vody. Ruku nechávám stále pod ní. Podepírám tak zápěstím hlavičku a morčátko pak nemá takový strach. Používám ještě obyčejný umělohomotný kelímek, kterým ji pomalu celou namáčím (hlavičku ne). Vodu nelijte z výšky, leklo by se. Při kopání na ni stále mluvím tichým hlasem a opakuju známá slova, jako Boboštu, miláčku, Blbášto atd morčátko to trochu klidní.
Když je celá namočená naleju si na ruku šampon (nebo někdo mi naleje) a já si ho rozetřu po celé ruce, pak Blbušku hladím a zároveň nanáším šampon. Nebojte se proti srsti.
Začínám u hřbetu, pak pokračuju na boky a zadeček si nechám na konec, to většinou nejvíc nadávají. Hlavičku zase vynechám. Jakmile je morčátko napěněné, můj asistent vyleje vodu z lavoru a napustí novou. Blbáštu pak znovu pokládám do teplé vody a polévám vodou, dokud dokonale nesmiju šampon.

Pak si Blbáštu přenesu na již nachystaný ručník a pořádně ji zabalím. Teď se začíná třást (už ne strachem, ale zimou). Rychle ji vysuším ručníkem a vezmu fén, kterým pomalu vysouším. Tohle je ta nejtěžší část, protože Blbka se fénu bojí a stále utíká. Tak tak ji osuším a ještě chvíli zahřívám pod vlastním tričkem. Jakmile se zahřeje, tak ji vrátím do domečku a odměním kusem pamlsku (okurek, okurek !!!)

Obrazek